ELECTROPOWER YAZILIM AVANTAJLARI

ELECTROPOWER YAZILIM AVANTAJLARI

 1. Cihaz ilk açılışta ve kaynak işlemi haricinde prob uçlarından elektrik çıkışı vermez.

 2. Kaynak işlemine geçmeden önce voltaj ve süre değerinin girilmesi koşulu vardır.

 3. Barkod okuyucu ile giriş (otomatik ;      okunduğunda değerler yerlerine konur)

 4. Manuel volt –süre girişi  (max :    48 volt ,4000 saniye)

 5. Manuel barkod no girişi

 6.      Kaynak işlemi başlarken tüm çevresel şartlarını gözden geçirerek limitler dahilinde olup olmadıgını degerlendirir. Aşağıdaki koşullar dahilinde kaynağa başlar.

 

 1. Hava ısısı 0*C den büyük , 60*C den küçük ise ;

not : 30*C -60 *C  arasındaki hava sıcaklığında ,kaynak süresinden  -6 sn eksiltir.

 1. Cihaz ısısı 85*C den küçük ise ;

 2. Şebeke voltajı 170 volt dan büyük , 285 volttan küçük ise ;

 3. Şebeke frekansı 30 Hz den büyük , 70 Hz den küçük ise ;

 4. Kullanıcı yetkisi açık ise ;

 5. Bakım tarihi geçmemiş ise ;

 1. Kaynağa basladıgında ilk olarak prob uçlarındaki direnci ölçerek , bağlanan yükün manşon değerleri içerisinde olup olmadıgını kontrol eder.

0.1 ohm – 25 ohm arasındaki değerleri normal kabul ederek kaynak süresini başlatır. Haricindeki değerlerde çalışmayı durdurarak manşon hatası verir.

Böylelikle cihaz çıkışının kısadevre veya amaç dışı kullanım durumlarından korunması sağlanmıştır.

 

 1. Yük direnci normal ise istenen voltaj değerini ,  1 – 5 sn içerisinde 8v dan baslayarak soft start şeklinde ayarlar. Cihazın ani yüklenmesi ile saturasyona uğraması önlenmiştir. Anlık ölçümler ile bu değeri  otokontrol ayarı yöntemiyle sabit tutar. Gerekli gücü tolerans dahilinde sağlayamıyorsa voltajı kesip hata bilgisini verir(OVER LOAD).

 

 1. Barkod ile bilgi girişi yapıldıysa ; Direnç değeri için +/-   % 20

Voltaj değeri için  +/-    % 5   tolerans tanır.

 

 

Manuel  VOLT-SÜRE  girişi yapıldıysa  ;     İlk ölçülen direnç değerine ve yazılan voltaja göre aynı toleransları uygular. Tolerans dışı yük dirençlerinde uygulamayı sonlandırır uygun manşonun takılmadığını bildirir.

 

 1. Kaynak esnasında tüm ölçüm ve kontroller ,gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak kaynak süresi bitene kadar yapılır. Yukarıda bahsi geçen değerler kaynağın herhangi bir anında limitler dışına çıkar ise ,kaynak işlemini bitirir ve ilk tespit ettiği hatayı, değeri ile birlikte mesaj ekranı ile kullanıcıya bildirir.

 2. Kaynak süresi tamamlandı ise ; hafızaya tüm kaynak bilgileri ile başarılı olarak kaydeder. Sesli bildirim ile kaynak voltajını keserek , manşonun soğuma süresini ekranda geri sayım olarak gösterir. Soğuma süresi bittiğinde de sesli ikaz ile ana ekrana döner.

 3. Kaynak işlemi , bir hatadan veya iptal edilmesinden dolayı kesilmiş ise kaynağı  hafızaya başarısız olarak kaydeder. Bilgi mesajından sonra ana ekrana döner.

 4. Her yapılan kaynak işlemine sırasıyla bir protokol numarası verir ve kaydeder. Aynı zamanda ana ekranda gösterir. Protokol numarasıyla sayılan kaynak işlemi ile makinanın kaynak yapma sayısı 4000 adet ile sınırlanmıştır kullanıcı tarafından silinebilir. Bakıma gitmesi gerektiğinden makinanın teknik durumu, yetkili servis tarafından takip edilebilmektedir.

 5. Makinada ,  Kullanıcı ve Servis adı altında iki adet  Menü  vardır. Her ikisine de ayrı şifreler ile girilebilmektedir. Bu şifreleri üretici tayin eder. Kullanıcı kendi şifresini isteğine göre iptal veya devreye alabilir. Böylelikle yetkisiz kullanımlar engellenmiş olur.

 6.                   Kullanıcı yetkilerine aşağıdaki menu ile erişebilir ;

 7. Dil seç                       :     TR , EN

 8. Kaynak  izni              :    aç – kapat

 9. Manuel kaynak izni :    aç – kapat

 10. Şifre değiştir

 11. Kayıtlara göz at

 12. Tüm kayıtları sil

 13. Üretici kod no

 14. Kontörlü Kullanım (kiralık cihazlar için)